GADEM’de dünden bugüne

Sosyolog Gökhan Öztürk, GADEM’in alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığına karşı sürdürdüğü çalışmaları Yeni Marmara Gazetesi’ne anlattı.

27 Ağustos 2015 tarihinde Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan Gençlik ve Aile Destek Merkezi (GADEM) hakkında Yeni Marmara Gazetesi’ne açıklamada bulunan merkez sorumlusu Sosyolog Gökhan Öztürk bu zamana kadar vermiş oldukları hizmetleri, önlerinde kendilerini bekleyen yeni çalışmaları ve daha fazlasını anlattı.Açıldığı günden beri Bursa’da farkındalık yaratarak vermiş oldukları hizmetler ile dikkatleri üzerine çeken Gençlik ve Aile Destek Merkezi’nin (GADEM) alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığına karşı çalışmalarını danışmanlık hizmeti boyutunda yürüttüklerini söyleyen Sosyolog Gökhan Öztürk tıbbi destekler konusunda da AMATEM ve ÇAMATEM ile iş birliği içerisinde olduklarını ifade etti.En önemli özelliklerinin kendilerine gelen her hasta ve yakınına özel ilgi gösterdiklerini söyleyen Sosyolog Gökhan Öztürk işin kolay kısmına kaçmayıp her bir danışan ile ayrı ayrı ilgilendiklerini, takibini yaptıklarını, bireysel ve grup görüşmeleri yaparak bunun devamını sağlamak adına çalıştıklarını söyledi.Kendilerine danışan kişileri artık sistemlerine dahil ettiklerini ve sistem içerisinde kalmaları için her türlü görüşme ve olanağı sağladıklarını ifade eden Sosyolog Öztürk, bağımlılığın tekrarlama olasılığı olan bir hastalık olduğunu, düzenli ve kontrollü bir hayatın önemli olduğunu vurguladı.
AİLE EĞİTİM PROGRAMLARI
Madde bağımlılığı konusunda ailelerin yeteri bilgiye sahip olmadıklarını bunlardan kaynaklanan eksiklikleri doğrultusunda çocuklarının madde bağımlısı olsalar bile bunu geç fark ettiklerini söyleyen Sosyolog Öztürk, “Ailelerin doğru bildikleri yanlışlar çok fazla. O yüzden önce o yanlışları düzeltiyoruz bu programlarla. 6 haftaya kadar süren eğitim programları oluyor onları burada veriyoruz” dedi. Yaptıkları çalışmaları anlatmaya devam eden Öztürk, “26 Haziran Dünya Uyuşturucuyla Mücadele günüydü. Geçen sene stand açarak farkındalık yaratmaya çalışmıştık bu sene ise hayallerin yarım kalmasın temalı uçan balon etkinliği düzenledik. Büyükşehir Belediye Başkanımızın katılım gösterdiği etkinlikte Yıldırım kaymakamımız ve Orhangazi Belediye Başkanımızla ilgili kamu kurumların temsilcileri katıldı. Çok sayıda vatandaş bağımlılar ve aileleri de katılım gösterdi. Mesajımız çok açık ve netti; Hayallerle madde kullanımı birlikte olmaz, madde kullanmayı bırak hayallerin gerçek olsun, yarım kalmasın” dedi.
2 yıldır bağımlılık alanında önemli tecrübeler kazandıklarını belirten Öztürk, bir taraftan bağımlılık ile ilgili çalışmalar yaparken diğer taraftan farkındalık çalışmaları, önleyici çalışmalar gerçekleştirdiklerini BUSMEK, dernekler, okullar, özel sektör gibi kurumlardan gelen talepler üzerine giderek eğitimler verdiklerini söyledi. En son ilçe koordinatörleri ile mahalle muhtarlarına ulaştıklarını söyleyen Öztürk bu sene de 17 ilçede belediye personeline yönelik eğitim vermeye başladıklarını 6 ilçede eğitimlerini bitirdiklerini temmuz- ağustos sonuna kadar bütün ilçelerdeki eğitimleri bitirme hedefinde olduklarını belirtti.

RİSKLİ GRUP 13-15 YAŞ GENÇLER
Önleyici çalışmalar kapsamında bağımlının olduğunu ama bir de bunun yanında bağımlı adayının da olduğunun altını çizen Öztürk konu hakkında ayrıntılı bilgilendirmede bulundu. Öztürk, “Özellikle 13-15 yaş grubu çocuklarımız, ergenlerimiz aslında bu riskli grubun içinde yer alıyor. Bizde şöyle bir proje ortaya koyduk. ‘Öğretmenim Canım Benim’ projesi kapsamında eğitimlerimizi gerçekleştirdik. Lise düzeyinde derse aktif olarak giren bütün öğretmenlerimize bağımlılıkla ilgili 4 saat süren bir eğitim programı uyguladık. Bunu da ilk olarak Gürsu’da Latif Dörtçelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirdik. Eylül ayının ilk iki haftasında 17 ilçenin tamamını kapsayacak şekilde ilgili kurum ve derneklerle birlikte öğretmenlerimize Bursa çapında eğitim vereceğiz. Riskleri riskli çocukları önceden belirlememiz gerekiyor. Tespiti yapacak olansa öğretmenlerimiz olacak onlara da önemli ölçüde iş düşüyor” dedi.
İNSANLARIN BAKIŞ AÇISI
Madde bağımlılığı ve bu tür merkezlere insanların bakış açısını değerlendiren Sosyolog Gökhan Öztürk , “Özellikle bağımlı yakınlarında şunu gördük ki bu durumun bir hastalık olduğunun farkında değiller. Bu sadece bıraktım demeyle çözülebilecek bir durum değil bunun farkına varıyorlar. En büyük değişimi bağımlı yakınlarında görebiliyoruz tabi bir taraftan artık madde bağımlılığı ile ilgili çıkan haberlerde bir farkındalık oluşturuldu. Eskiden bununla çalışan ilgili kurum sayısı belliydi. Ama artık yeni yeni dernekler, merkezler kurulmaya başlandı. Bakış açısı olarak sosyolojik yönü ön plana çıkmaya başladı. Evet bir hastalık ama sadece kişisel bir sağlık sorunu değil herkesi ilgilendiren bir durum olduğu çok aşikar. Bizim sorunumuz bağımlılar değil bağımlılık yani hastalık boyutu ile biz ilgileniyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.
ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALINMALI
Çocuklara sahip çıkma konusunda başta aile olmak üzere eğitim kurumlarına da çok iş düştüğünü söyleyen Sosyolog Öztürk, “Önleyici tedbirler konusunda da daha ciddi çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda bakanlık bazında bir komisyon oluşturdu. Cumhurbaşkanımız bu konuya ayrı bir önem gösteriyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’nin bu konudaki hassasiyetini zaten biliyoruz. O yüzden ilgili kamu kurumları sivil toplum kuruluşları bu konuda daha çok çaba sarf etmelidir” diye konuştu.