Bağımlılıkla topyekun mücadele

22 HAZİRAN 2017

BASIN BÜLTENİ

BAĞIMLILIKLA TOPYEKUN MÜCADELE
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK VE AİLE DESTEK MERKEZİ TARAFINDAN DÜNYA BAĞIMLILIK HAFTASI NEDENİYLE FARKINDALIK OLUŞTURMAK AMACIYLA UÇAN BALON ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ.
– ETKİNLİĞE KATILAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, GEMLİK KURŞUNLU’DAKİ REHABİLİTASYON MERKEZİNİN DE TAMAMLANMA AŞAMASINA GELDİĞİNİ BELİRTEREK, MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONUSUNDA BURSA’DA ÖRNEK UYGULAMALARI HAYATA GEÇİRDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Aile Destek Merkezi tarafından dünya bağımlılık haftası nedeniyle farkındalık oluşturmak amacıyla uçan balon etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gemlik Kurşunlu’daki rehabilitasyon merkezinin de tamamlanma aşamasına geldiğini belirterek, madde bağımlılığı ile mücadele konusunda Bursa’da örnek uygulamaları hayata geçirdiklerini söyledi.

Uyuşturucu madde kullanımı Türkiye’nin değil bütün dünyanın en önemli sorunlarından biri halini alırken, Bursa Büyükşehir Belediyesi de madde bağımlılığıyla mücadeleyi öncelikli sosyal proje olarak ele alıyor. Bu amaçla 2015 yılında Gençlik ve Aile Destek Merkezi’ni (GADEM) açarak bu alandaki büyük boşluğu dolduran Büyükşehir Belediyesi, sadece alkol ve madde bağımlılarının ve yakınlarının hizmet aldığı GADEM’in ardından Gemlik Kurşunlu’ya da bir rehabilitasyon merkezi kazandırıyor. Bir taraftan madde bağımlılığı ile mücadele için gerekli fiziki mekanları Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan da madde bağımlılığı konusunda toplumsal bilinç oluşturulması için farklı sosyal projeleri hayata geçiriyor. Dünya Bağımlılık Haftası nedeniyle farkındalık oluşturmak amacıyla Kent Müzesi bahçesinde uçan balon etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri madde bağımlıları ve aileleri de katıldı.

Bireysel değil toplumsal sorun
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, etkinlikte yaptığı konuşmada sağlıklı toplumun ancak sağlıklı bireyden oluşacağına dikkat çekerek, madde bağımlılığını da bireysel değil toplumsal bir sorun olarak ele aldıklarını kaydetti. Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’deki partneri olan, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ni kuran ve halen başkanlığı yapan Bursa’nın uyuşturucu ile mücadelede de örnek uygulamaları başlatması gerektiğini dile getiren Başkan Altepe, “Madde bağımlılığından kurtulmak için önce irade olmalı. Bu konuda toplam sağduyulu, hoşgörülü olmalı. Herkes kendi üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Biz bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak, görevimiz mi değil mi bakmadan elimizden gelini yapıyoruz. Güvenlik ve huzur sağlanması için Emniyet Müdürlüğü’müze araç desteği veriyoruz, binalarını yapıyoruz. Eğitime her türlü desteği veriyoruz halen 12 okul inşaatımız devam ediyor. Tüm bu çalışmalarla Bursa’nın yaşam kalitesi artıyor. 5 yıl önce dünyada 48’inci sırada olan Bursa yaşam kalitesinde şimdi ilk 20’ye giriyor. Bağımlılıkla mücadelede de bataklığın kurutulması için tüm kurumlarla elbirliğiyle adım atmak zorundayız. Büyükşehir Belediyesi olarak iki yıl önce açtığımız GADEM bu alanda önemli bir boşluğu doldurdu. Ancak tedavinin ardından uzun süren bir rehabilitasyon ve takip süreci var. Bunun için de Gemlik Kurşunlu’daki rehabilitasyon merkezini bitirdik, bayramdan sonra açmayı planlıyoruz. Burada rehabilitasyon süresince güzel vakit geçirilmesi için spor alanları, üretim atölyeleri ve hobi bahçeleri de var. Bursa olarak en güzel uygulamaları hayata geçirdim istiyoruz” diye konuştu.

Umutlarınıza altın vuruş yapmayın
Yıllarca madde bağımlısı olarak yaşadıktan sonra son 3 yıldır bağımlılıktan kurtulan Bayram Baydı ise gençlere nasihatlerde bulundu. Birkaç arkadaşının ve teyzesinin oğlunu madde bağımlılığından kaybettiğini belirten Baydı, “1992 yılında madde bağımlısı oldum. Son 3 yıldır ise tertemizim. Gençlere tavsiyem; anne baba sözünden çıkmasınlar. Kimse umutlarına altın vuruş yapmasın. Uyuşturucuyu bıraktıktan sonra hayatım değişti. Ailemle, akrabalarımla, komşularımla aram gayet iyi oldu. Beni tek sevmeyen torbacılar çünkü rızkımızı onlara yedirmiyoruz” dedi.
Etkinliğin sonunda Başkan Altepe ve protokol üyeleri, madde bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla gökyüzüne renkli uçan balonları bıraktı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ